Niestabilność emocjonalna jest bardzo często w oczach społeczeństwa kojarzona z kompletną niestabilnością i impulsywnością. Jest to zbyt powierzchowna ocena, ponieważ brak stabilności emocjonalnej wiąże się z bardzo poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Z tego tekstu dowiesz się więcej na temat osobowości chwiejnej emocjonalnie.
Osobowość chwiejna emocjonalnie – ICD 10
ICD – 10 to Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych. Osobowość chwiejna emocjonalnie zdaniem psychiatrów jest chorobą, która oznaczana jest symbolem F60.3. Można wyróżnić dwa typy niestabilności emocjonalnej:
– impulsywny
– pograniczny (borderline).
Przyczyny osobowości chwiejnej emocjonalnie
Przyczyny chorób związanych z ludzką psychiką są trudne do rozpoznania, ponieważ każdy człowiek jest inny. Jednak faktem jest, że pierwsze symptomy tej choroby mogą być widoczne już w okresie dzieciństwa oraz dojrzewania. Na rozwój tej choroby ma wpływ wiele czynników, główne z nich to:
– traumy, czy lęki z okresu dzieciństwa, na przykład: śmierć członka rodziny, brak poczucia bezpieczeństwa, wykorzystywanie seksualne, doświadczenie przemocy fizycznej lub psychicznej oraz brak miłości,
– występowanie chorób o podłożu psychologicznym w rodzinie,
– urazy głowy.
– zachwiania gospodarki hormonalnej,
– współwystępowanie innych chorób psychiatrycznych.
Charakterystyka osobowości typu borderline?
Osobowość typu borderline to częsta przypadłość wśród osób między 30 a 40 rokiem życia. Bardzo często ta choroba rozpoczyna się, gdy człowiek poświęca się pracy i narzuca na siebie zbyt wiele obowiązków. Na prowadzenie takiego trybu życia wpływają głównie rosnące potrzeby ekonomiczne oraz pracoholizm. Często powoduje to utratę kontroli nad własnym życiem. Przykładowymi objawami borderline są: lęk, niejasny obraz własnej osoby, odczuwanie ciągłego niepokoju, chwiejność emocjonalna, używanie agresji oraz gniewu w celu obrony, problemy z koncentracją i skupieniem, epizody maniakalne, nastroje depresyjne, ciągła analiza swojego życia oraz skłonność do uzależnień różnego typu.
Czym charakteryzuje się osobowość impulsywna?
Osoby, które mają osobowość impulsywną bardzo często są niezwykle nadpobudliwe oraz niestabilne emocjonalne. Nierzadko zdarza się, że ludzie z tym typem osobowości tracą kontrolę nad reakcjami, co znacznie utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również ze samym sobą. Wiele ludzi ocenia takie osoby za agresywne i bardzo wybuchowe. Często wzbudzają one nawet strach u niektórych. Natężenie powstałego gniewu jest zazwyczaj w ogóle nieadekwatne do bodźca i danej sytuacji. Osobowość impulsywna charakteryzuje się dużym wyolbrzymianiem i powiększaniem problemu w głowie. Przyczynia się to do szybkich niepotrzebnych prowokacji, które objawiają się używaniem siły fizycznej lub innej formy przemocy, na przykład: psychicznej lub ekonomicznej. Silne emocje przejmują całkowicie kontrolę nad chorą osobą i powodują niepożądane zachowania.