Tutaj jesteś

Organizacja czasu pracy – czyli kilka wskazówek jak zarządzać czasem

20 lipca 2022 Rozwój osobisty organizacja czasu

Organizacja czasu pracy jest bardzo ważna. Odpowiednie zarządzanie nim pozwoli nam efektywniejsze działanie i realizacje naszych celów. Istnieje wiele czynników, które cały czas nas rozpraszają i obniżają poziom skupienia. Jak sobie z tym radzić? Poniżej znajduje kilka rad jak organizować czas pracy.

Organizacja czasu pracy – najważniejsze zasady

Jeżeli chcemy zmienić nasz sytem zarządzanie czasem w pracy powinniśmy zacząć od stosowania podstawowych zasad:

  • unikaj zbyt częstych przerw – będąc w pracy lepiej zrobić dwie większe przerwy niż kilka mniejszych. Robiąc przerwę dobrze jest odejść od miejsca pracy, wyprostować plecy i zaczerpnąć świeżego powietrza o ile jest to możliwe.
  • zrezygnuj z przeglądania social mediów – wszystkie platformy społecznościowe skutecznie nas rozpraszają i nie pozwalają nam odpocząć. Przeglądając Internet bardzo szybko tracimy rachubę czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na realizację obowiązków.
  • utrzymuj porządek w miejscu pracy – bałagan na biurku czy rozrzucone pliki na pulpicie komputera nie sprzyjają efektywnej pracy. Posegregowane dokumenty skrócą czas ich poszukiwania i łatwiej nam będzie się w nich odnaleźć.

Metody na zarządzanie czasem 

Najbardziej znaną i zarazem najprostszym sposobem jest metoda pomodoro. Jest to sposób wymyślony przez Francesca Cirillo, który nadał nazwę tej metodzie od kuchennego minutnika w kształcie pomidora. 

Metoda pomodora jest bardzo prosta. Wystarczy zacząć od sporządzenia listy zadań, które mamy wykonać w danym dniu. Następnie nastawiamy minutnik na 25 minut i od tego momentu skupiamy się na danym zadaniu, bez żadnych rozmów, przeglądania Internetu czy sprawdzania poczty. Po upływie tego czasu robimy sobie przerwę 5-10 minut i powtarzamy czynność.

Kiedy zrealizujemy ten cykl 4 razy, ważne aby zrobić dłuższą przerwę w okolicach 30 minut. Zegar odmierzający czas ma sprawić, że czujemy lekką presję przez którą nie będziemy sięgać po wszelkiego rodzaju rozpraszacze i skupimy się na wykonywaniu jednego zadania w całości a nie kilku zadań po łebkach.

Organizacja czasu pracy – dodatkowe wskazówki

Staraj się nie odkładać niczego na później. Jeżeli nie masz do tego powodów, zawsze wykonuj swoje obowiązki w określonym wcześniej czasie. 

Monitoruj efekty pracy. Jeżeli wcześniej ułożony harmonogram zaplanowanych zadań nie sprawdza się, zastanów się możesz zmienić i poprawić.

Pamiętaj by być sumiennym. Dokładnie wykonuj swoje obowiązki aby później nie tracić czasu na poprawianie błędów.

Zarządzaniem czasem w pracy – podsumowanie

Doba niezmiennie trwa tyle samo a naszych obowiązków cały czas przybywa. Tempo życia niemal zmusza nas do nauczenia się czym jest organizacja czasu pracy. Niezależnie od tego jaki zasady czy sposoby będziemy stosować, ważne jest żeby pamiętać, że chodzi o kontrolowanie naszych obowiązków. Wyżej wymienione wskazówki tylko pomogą nam w tym procesie.

Redakcja hapikado.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespołem doświadczonych specjalistów w dziedzinie parentingu, zdrowia i rozwoju osobistego tworzymy przestrzeń pełną praktycznych porad, inspirujących historii oraz wartościowych wskazówek. Razem z nami odkryjecie tajniki efektywnego rodzicielstwa, zdrowego stylu życia oraz ścieżki do osobistego rozwoju, inspirując się do tworzenia harmonijnego i satysfakcjonującego życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za najlepszymi praktykami w rodzicielstwie, dbać o zdrowie i rozwijać się na ścieżce własnego rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

niestabilność emocjonalna