Tutaj jesteś

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

27 sierpnia 2022 Lifestyle bezpieczeństwo w górach


Jeśli ktoś decyduje się na wspinaczki górskie, to powinien się do tego odpowiednio przygotować. Bezpieczeństwo w górach to podstawa, bo niestety istnieje wiele zagrożeń. Zmienność pogody potrafi mocno dać się we znaki. Bezchmurne niebo może szybko zostać zakryte chmurami deszczowymi. Bardzo niebezpieczna w górach jest burza, to samo dotyczy lawiny. Należy zadbać o odpowiedni strój, wyposażyć się we właściwe obuwie i szereg akcesoriów. Jest kilka istotnych rzeczy, które zawsze należy mieć przy sobie podczas pokonywania górskich szlaków.

Jak ubrać się w góry?

W góry trzeba się odpowiednio ubrać, zgodnie z aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdzenie prognozy pogody to podstawa. Kluczowe są wygodne buty, które uchronią przed bolesnymi pęcherzami i odciskami. Mają zapewniać stabilność stopom, dobrą przyczepność do podłoża. Istotne są twarde podeszły, aby nie wyczuwać każdego nadepniętego kamienia. Wiosną i jesienią świetnie sprawdzi się obuwie z membraną wodoodporną. Buty muszą odprowadzać wilgoć, aby stopy nie pociły się nadmiernie. Potrzebna jest także kurtka, która ochroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, szczególnie wiatrem i deszczem. Świetnie sprawdzają się kurtki softshell. Nie może zabraknąć również ciepłego i lekkiego polaru, bluzy z kapturem, dresu.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę górską?

Bardzo ważne będzie naładowanie baterii w telefonie przed wyruszeniem w góry, najlepiej zabrać ze sobą także powerbank, aby mieć zawsze kontakt ze światem zewnętrznym, móc zadzwonić na numer alarmowy w razie wystąpienia takiej potrzeby. O wypadek w górach niestety dosyć łatwo. Niezbędna będzie także apteczka pierwszej pomocy, w której mają znaleźć się przede wszystkim bandaże, plastry, środki odkażające, koc termiczny, przyjmowane leki. W bagażu niezbędna jest latarka, najlepiej sprawdzi się czołówka, aby oświetlić sobie drogę i mieć wolne ręce. Latarkę można w razie czego wykorzystać także do wskazania swojej lokalizacji, wysyłania sygnałów świetlnych. Potrzebne jest także jedzenie, wysokoenergetyczne, bo pokonywanie górskich szlaków męczy. Batony wysokokaloryczne i żele to świetna opcja. Pamiętać trzeba także o nawodnieniu organizmu, w chłodne dni przyda się termos z ciepłą kawą lub herbatą.

O czym należy pamiętać?

W górach pogoda zmienia się bardzo szybko, a niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie. W czasie burzy należy unikać kontaktu z metalowymi elementami. Zaleca się także zejść jak najniżej, aby zmniejszyć ryzyko porażenia piorunem. Istotne jest również odizolowanie się od podłoża, można siedzieć przykładowo na karimacie. Nie należy chować się przy wysokich obiektach typu drzewo, bo ściągają one pioruny. Śmiertelnym zagrożeniem może być lawina, dlatego w momencie jej ruszenia należy jak najszybciej się od niej oddalić. Jeśli jednak zdąży doścignąć, to trzeba zamknąć usta, rozłożyć przed sobą dłonie i cały czas się energicznie ruszać, aby nie znaleźć się pod śniegiem. Jeżeli ktoś zostanie przysypany lawiną, to trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do szukania go.

Redakcja hapikado.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespołem doświadczonych specjalistów w dziedzinie parentingu, zdrowia i rozwoju osobistego tworzymy przestrzeń pełną praktycznych porad, inspirujących historii oraz wartościowych wskazówek. Razem z nami odkryjecie tajniki efektywnego rodzicielstwa, zdrowego stylu życia oraz ścieżki do osobistego rozwoju, inspirując się do tworzenia harmonijnego i satysfakcjonującego życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za najlepszymi praktykami w rodzicielstwie, dbać o zdrowie i rozwijać się na ścieżce własnego rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

filtr