Anemia może wystąpić nie zależnie od wieku i płci, dzieci jednak są na nią szczególnie narażone, zwłaszcza te w przedziale wiekowym od pół roku do lat pięciu, nastolatki w okresie dojrzewania i młodzieży wyczynowo uprawiających sport. Objawy z początku często są łagodne, a symptomy choroby są lekceważone przez otoczenie.
Czym jest anemia?
Anemia jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się obniżonym stężeniem hemoglobiny. To z kolei zazwyczaj wiąże się z mniejszą ilością czerwonych krwinek i hematokrytu. Powodów tej choroby może być kilka, pierwszy z nich to zaburzenia wytwarzania krwinek czerwonych. Może to być spowodowane obniżonym stężeniem żelaza, które uczestniczy w transporcie tlenu do komórek i jest składnikiem hemoglobiny.
Kolejnym powodem może być nadmierny rozpad krwinek czerwonych lub utrata krwi, z powodu mocnego krwotoku lub krwawień przewlekłych.
Anemia w pierwszych miesiącach życia jest spowodowana utratą krwi podczas porodu, a także z powodu częstszego pobierania krwi do badań oraz hemolizą. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe grupy wiekowe najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza.
Jak rozpoznać anemię u dziecka?
Pierwszymi wizualnymi objawami będzie blada skóra, błona śluzowa jamy ustnej oraz wargi i paznokcie. Suchość skóry, łamliwe paznokcie, pękające kąciki ust, a także wypadające włosy, są również powszechnymi objawami. Jeśli z kolei chodzi o zmiany w samopoczuciu, osoba z anemią ma problemy z koncentracją, szybko się męczy, może mieć zaburzony rytm serca oraz bóle i zawroty głowy. U najmłodszych dzieci często pojawia się duże łaknienie i brak apetytu.
W celu upewnienia się, w czym tkwi problem zaleca się zrobić podstawowe badanie morfologiczne krwi. Pod uwagę bierze się stężenie hemoglobiny, liczbę krwinek czerwonych i retykulocytów oraz hematokrytu.
Jak zwalczyć anemię?
Anemia u dzieci jest ciężka do wykrycia, ponieważ towarzyszą jej z pozoru błahe powikłania, nierzadko kojarzone z innymi chorobami lub osłabieniem organizmu. Jednak kiedy jesteśmy już pewni z czym mamy do czynienia, powinniśmy zacząć stosować dietę bogatą w żelazo. W posiłkach powinny zagościć warzywa takie jak brokuły, kalafior, brukselka, czy papryka, ale także owoce, jak na przykład pomarańcze, truskawki, kiwi i cytryny. Niestety sama dieta zazwyczaj nie wystarcza, dlatego warto dodatkowo wybrać suplementację żelazem. Zalecana dzienna dawka dla dzieci wynosi 4-6mg na 1 kg masy ciała. Suplementacja jest także wskazana u dzieci-wcześniaków, ponieważ u nich prawdopodobieństwo wystąpienia anemii jest dużo większe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku małej masy noworodka, czy ciąży mnogiej. Dzieci matek, które zmagały się z problemem niedokrwistości w trakcie ciąży, również są w grupie ryzyka.
Suplementację i dietę bogatą w żelazo należy stosować dwa, trzy miesiące, a następnie powtórzyć badania, w celu uzyskania informacji, czy obrana taktyka pomaga w walce z chorobą. Jeśli rezultaty są pozytywne, nie oznacza to jednak, że możemy wrócić do starych nawyków żywieniowych, anemia bowiem ma to do siebie, że lubi powracać, jak tylko zaniedbamy pewne kwestie.